Smaržu sintēze

Darbnīcas
Ieeja ar centra biļeti
45 min
Vecums 14+
Kas kopīgs mājas ķīmijai un konfektēm? Izpētīsim, kādas ķīmikālijas dod smaržu gan tīrīšanas līdzekļiem, gan konfektēm. Ķīmijas laboratorijā radīsim paši dažādas smaržas. 

Uz vietas AHHAA zinātnes centrā

  • Grupas lielums: 10- 25 personas.
  • Darbnīca piemērota no 14 gadu vecuma
  • Ilgums 45-60 minūtes.
  • Minimālais sagatavošanās laiks: 15 minūtes.
  • Minimālais uzkopšanas laiks: 15 minūtes.
  • Iespējams pasūtīt divas vienādas darbnīcas paralēli (vairāk info veicot pasūtījumu).

Rezervē izglītības iestādēm vai uzņēmumiem  !

Vairāk darbnīcu

Ahā, baktērijas!

Izmēģini roku mikrobioloģijā! Ikviens darbnīcas dalībnieks varēs pārbaudīt izvēlētās virsmas, lai pārliecinātos, vai tās ir tīras, vai arī uz tām ir aizraujoša mikroorganismu dzīvība.

Palīgā, esmu ievainots!

Izmēģini savas mākslas prasmes un izveido uz savas ādas brūci, kas izskatās kā īsta!

Balona ģitāra

Vai esi kādreiz domājis par to, kā darbojas akustiskā ģitāra? Kāpēc ģitārai ir stīgas? Un kāpēc tai ir skaņas kaste? 

Mācīsimies žonglēt!

Šajā jautrajā darbnīcā varēsi likt smadzenēm pasvīst - attīsti koordināciju, uzmanību un reakcijas ātrumu. Darbnīcas noslēgumā dalībniekiem būs apgūtas žonglēšanas pamatzināšanas, un interesenti varēs turpināt trenēties mājās. 

Fui, gļotas!

Apvienosim jautrību un zinātni, un ienirsim kopā gļotu zinātnes pasaulē! Kas ir polimēri? Kā gļotas nonāk līdz veikalam? Atnāc uz darbnīcu un esi gatavs nosmērēt rokas, jo ikviens dalībnieks varēs pagatavot patīkamu lipīgas un staipīgas gļotas!

DNS atdalīšana

Atdali no savām šūnām iedzimtības vielu (DNS) un aplūko to ar savām acīm! DNS ir kā recepte, kas satur visu nepieciešamo informāciju par to, kādi mēs esam.

Būvēsim katapultu!

Izaicini savas inženiera prasmes un uzbūvē sev katapultu, ar kuru pa īstam var mērķēt un mest!

Ziloņa zobupasta

Tu noteikti esi šo eksperimentu redzējis mūsu zinātnes teātrī. Tagad arī pats varēsi pagatavot šo jautro putu eksploziju!

Enzīmi - kas tie tādi?

Kas ir enzīmi? Kur tie atrodami un kam nepieciešami? Ko enzīms vārdā katalāze dara mūsu šūnās? Darbnīcā meklēsim atbildes uz šiem jautājumiem un izpētīsim, kādās bioloģiskās vielās var enzīmus atrast.

Zobubirstes robots

Šajā darbnīcā iespējams uzbūvēt iekārtu no zobubirstes un vibrējoša motora. Optimizējot motora un zobubirstes sariņu atrašanās vietu, iespējams mainīt iekārtas pārvietošanās virzienu. Interesanti, vai šis robots uzkops arī istabu...?

Saldējuma fabrika

Noskaidrosim, kā top patīkami aukstais gardums un pagatavosim saldējumu paši. Papildus uzzināsi, no kurienes saldējums nāk un kā to pagatavoja senāk.

Ziemassvētku saldējums

Vai saldējums jāēd tikai vasarā? Noteikti nē! Kopā pagatavosim ledainu gardumu, kam pievienosim patīkamas ziemas garšas.

Ziemassvētku šokolāde

Piedalies raibajā šokolādes vēstures stāstā un iepazīsties ar šī garduma sastāvdaļām un pagatavošanas noslēpumiem. Papildus varēsi pats pagatavot un nogaršot visīstāko mutē kūstošu ziemassvētku šokolādi!

Dārzeņu ķīmija

Kā dārzeņi iegūst savu krāsu? Kā šīs krāsas var no dārzeņiem izdalīt? Ķīmijas laboratorijā atbildēsim uz šiem jautājumiem! Papildus piepildītam vēderam dārzeņi ir lieliski eksperimentu palīglīdzekļi laboratorijā! 

Olas lidojums

Ja parasti olas izmantojam virtuvē, lai tās saplēstu un pagatavotu no tām ko ēdamu, tad šajā darbnīcā izgatavosim olai aizsargkostīmu. Vai olu izglābs biezs mīkstinājums vai izpletnis? Atnāc un noskaidro pats!

Dārzeņu baterija

Mēs visi ikdienā izmantojam elektrību, taču vai tu zini, no kurienes elektrība rodas? Šajā darbnīcā uzbūvēsim bateriju no vienkāršiem majās pieejamiem materiāliem. Kā tu domā, vai vairāk elektrības ir kartupelī vai gurķī?

Telpiskās krāsas

Šī darbnīca piemērota vismazākajiem ģimenes locekļiem. Izpētīsim, ar kādiem mājās pieejamiem līdzekļiem iespējams izveidot pirmos mākslas darbus, un kas notiek ar krāsām, ja tās sajauc. Starp citu darbnīcā radītos mākslas darbus liksim krāsnī uzbriest, lai vēlāk tos varētu paņemt līdzi uz mājām.

Dāvana putniņiem

Uzmeistarosim kopā skaistu un gardu dāvanu putniņiem Ziemassvētkos! Papildus dāvināšanas priekam varēsi novērot, kādi putni apciemo tavu barotavu. 

Mājas planetārijs

Cilvēki vienmēr ir apbrīnojuši un asprieduši zvaigžņotās debesis. Kādas zvaigznes redzamas mūsu naksnīgajās debesīs un kā tās izprast? Šajā darbnīcā varēsi likt lietā savas rokas un izgatavot vienkāršu planetāriju, ar kura palīdzību tumšā istabā varēsi aplūkot zvaigžnotās debesis. 

Kofeīna kristāli

Darbnīcā atdalīsim no kofeīna tabletēm tīru kofeīnu, radīsim skaistus kristālus un aplūkosim tos caur mikroskopu.

Kūkas ķīmija

Vai tev kādreiz nav izdevusies kūkas izcepšana? Šajā apetīti raisošajā darbnīcā izpētīsim kūku zinātnes pamatzināšanas - kā dažādas sastāvdaļas ietekmē kūkas cepšanu. Tāpat varēsim pagatavoto nogaršot!

Plaušu preparēšana

Šajā darbnīcā detalizēti izpētīsim īstas plaušas un to anatomiju preparēšanas gaitā. Apskatīsim savām acīm, kā plaušas izskatās un no kādām daļām tās sastāv.

Slāpekļa saldējums

Apsakti, kā tavu acu priekšā gandrīz kā ar brīnumainu spēku rodas mutē kūstošs gardums - un tikai ar zinātnes palīdzību!

Limonādes laboratorija

Izpētisim noslēpumaino limonādes vēsturi un izgatavosim īstu Limpo limonādi! Papildus izpētīsim, kad tika pagatavots pirmais atspirdzinošais dzēriens, un kā burbuļi nonāk limonādē.

Sniegputenis burkā

Runāsim, no kā sastāv sniega stikla bumbas, kā tās darbojas un izgatavosim paši skaistu sniegputeni burkā. Papildus uzzināsi, kā izskatijās pirmā sniega stikla bumba un kas (un kāpēc) to izgudroja. Un protams parādīsim, kāds tam sakars ar zinātni.

Iepazīsim maņas!

Kāpēc nepazīstamas lietas aptaustīt vai pagaršot ir daudz bailīgāk kā pazīstamas? Kāpēc raudoši bērni dažus cilvēkus izved no pacietības? Šajā darbnīcā iepazīsim mūsu maņas - iegūsim atbildes uz šiem jautājumiem un uzzināsim par sevi ko jaunu. Darbnīcā varēsi eksperimentēt ar visām savām maņām un pārvarēt bailes no nezināmā.

Mikroskopija

Šajā darbnīcā apskatīsim pavisam sīkas radības tuvplanā! Ar savām acīm redzēsi, kāda ir kukaiņu ķermeņa uzbūve un noskaidrosim, ar ko zirnekļi atšķiras no kukaiņiem. Tāpat noskaidrosim, kāpēc tk daudzi baidās no šīm sīkajām radībām.

Uzgriežņi un skrūves

Mēs visi zinām stāstus par uzgriežņiem un skrūvēm, taču kā tie patiesībā darbojas un kāda tiem ir atšķirība? Darbnīcā izgatavosim jautru atslēgu piekariņu no dažādiem stiprinājumiem.

Papīra tilts

Kādas konstrukcijas tilts ir visstabilākais? Kurš ir Igaunijas garākais tilts? Cik lielu svaru spēj noturēt papīra tilts?  Uz visiem šiem jautājumiem varēsi iegūt atbildes šajā darbnīcā. Uzzināsim, kā var uzbūvēt izturīgu tiltu no trausla materiāla.

Ķeram vēju!

Kā rodas vējš? Kā mēs varam izmantot vēju savā labā? Darbnīcā iemācīsimies visu par vēju - sākot no tā rašanās un vēja rekordiem, līdz pat tam, kā darbojas vējdzirnavas un vēja ģeneratori, un kāds mums no tiem ir labums. Papildus izgatavosim kopā vējdzirnavas, ko paņemt līdzi uz mājām. 

Pepera spoks

Ko nozīmē hologrāfija? Kā radīt ilūziju, ka attēls peld gaisā? Šajā darbnīcā radīsim atbildes uz šiem jautājumiem un izgatavosim iekārtu, ar kuras palīdzību virs ekrāna var radīt attēlu.

Periskops

Kas tas tāds periskops ir? Kur tas tiek izmantots, un ko ar to var darīt? Šajā darbnīcā pagatavosim ierīci ar diviem spoguļiem un izpētīsim, kā tā darbojas.

Bildes attīstīšana

Ceļosim atpakaļ laikā, kad nebija vēl iPhone telefonu un fotoattēli netika printēti, izveidosim fotoattēlu ar seno dzelzs-zilās drukas tehniku. Uzzināsim ko jaunu par fotogrāfijas vēsturi un foto attīstīšanas procesu mūsdienās. Ar ķīmiskajām vielām radīto attēlu ikviens varēs paņemt līdzi uz mājām

Kaķenes lidmašīna

Vai esi jau noskaidrojis, kā lido lidmašīnas? Un kāpēc tās vispār spēj lidot? Šajā darbnīcā radīsim atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem par lidmašīnām.

Raķetes lidināšana

Kas liek raķetei lidot? Kādai būtu jāizskatās vienai labai raķetei? Darbnīcā iemācīsimies, kā ar nelielu piepūli uzmeistarot raķeti, un kā to uzlidināt pēc iespējas augstāk!

Dzirkstošais rotājums

Dažkārt lietas mums visapkārt elektrizējas, īpaši bieži tas notiek ziemā. Šajā darbnīcā pagatavosim ziemassvētku rotājumu, kurā ieliksim nedaudz dzirkstošas elektrības - izpētīsim tuvāk statisko elektrību! 

Sirds preparēšana

Uzzini, kādas funkcijas pilda sirds, vai sirdi iespējams pārstādīt un kā sirdi atdzīvināt. Papildus varēsi pārbaudīt, cik stabila ir tava roka turot rokās skalpeli virs īstas sirds.

Ogļskābās gāzes raķete

Kas ir tas reaktīvais spēks, kas liek raķetei lidot? Kā varam izmantot ogļskābo gāzi, lai lidinātu raķeti?

Ziepju laboratorija

Noskaidrosim, kāpēc taisot ziepju burbuļus jāpievieno šķidrās ziepes un izpētīsim, kā agrāk mājās tika vārītas ziepes. Izgatavosim paši putojošas un smaržīgas ziepes!

Operācija "Acs"

Noskaidro, kā darbojas mūsu acis un kam ir pasaulē lielākās acis. Papildus varēsi uzzināt cik droši tavās rokās turās skalpelis, ar kuru jāpreparē acs.

Izspied stresu!

Aplūkosim, kādas stresa bumbiņas un citi līdzīgi produkti ir pieejami, un kāpēc tie ir tik populāri. Ikviens darbnīcā varēs izgatavot sev piemērotu stresa bumbiņu.

Nirstošais kalmārs

Vai esi kādreiz aizdomājies, kā zivis nirst un uzpeld virs ūdens? Šajā darbnīcā izgatavosim jūras iemītnieka modeli, ar kura palīdzību varēsim izpētīt, kā zivis un kalmāri peld, un kāpēc kuģi turās uz ūdens virsmas.

Lielais atkusnis

Vai zini, kāpēc ziemā uz ceļiem tiek kaisīts sāls un smiltis? Kā visātrāk var izkausēt ledu? Kāpēc ziemā izmantojam slēdzeņu kausētāju? Kā kaut kas, kas nav silts, var izkausēt ledu?  Atnāc un atrodi atbildes uz visiem šiem jautājumiem un uzzini daudz ko citu.

Bišu vaska drāniņa

Cik daudz iepakojumu atkritumu saražo gadā viens cilvēks? Kādas ir plastmasas alternatīvas? Šajā darbnīcā uzzināsi, kas ir bišu vasks, no kurienes tas nāk, un ko no tā var pagatavot, lai aizvietotu plastmasu.

Būvēsim torni!

Vai esi kādreiz aizdomājies, kāpēc augstas celtnes neapgāžas? Vai arī no kāda trausla materiāla varētu pats uzbūvēt torni? Šajā darbnīcā iemācīsies, kā tiek būvētas augstas celtnes un uzbūvēt arī pats vienu augstu torni.

Vakuuma kamera

Vai esi kādreiz domājis, kā zefīrs izskatītos kosmosā? Vai vakuums vispār var izmainīt priekšmetu formu?

Būvēsim sacīkšu auto

Vai esi kādreiz aizdomājies, kura ir ātrākā automašīna? Kas ietekmē auto ātrumu - plūstošas formas virsbūve, riteņu izmērs vai pavisam kas cits? Šajā darbnīcā varēsi uzbūvēt sev vienu ātru sacīkšu automašīnu.

Šķidrumu tornis

Šajā darbnīcā izpētīsim šķidrumu īpašības. Aplūkosim šķidrumus, kas atrodami ikviena mājās un mēģināsim tos savietot vienu virs otra.

Asinis zem spiediena

Vai tu zini, ko rāda cilvēka asinsspiediens un kā to nomērīt? Kā strādā asinsspiediena aparāts un stetoskops?

Šokolādes laboratorija

Piedalies raibajā šokolādes vēstures ceļojumā un iepazīsties ar šī garduma sastāvdaļām un izgatavošanas noslēpumiem. Papildus varēsi pats pagatavot un pagaršot visīstāko, mutē kūstošu šokolādi!

Ziemassvētku ziepju laboratorija

Vai esi kādreiz iedomājies, ka piparkūku vai kāda cita Ziemassvētku smarža varētu būt ilgstošāka? Šajā darbnīcā ieslodzīsim šīs smaržas ziepēs, lai tu varētu sagādāt jauku pārsteigumu sev vai kādam tuviniekam vai draugam!

Matemātiskais Ziemassvētku rotājums

Šajā darbnīcā radīsim Ziemassvētku noskaņu ar matemātikas palīdzību! Apvienosim mākslu un zinātni un izpētīsim skaistus ģeometriskos rakstus, kā arī Leonarda Eilera lomu matemātikā. Atnāc un uzmeistaro skaistu rotājumu un izzini matemātiku!

Ziemassvētku kartiņas attīstīšana

Ceļosim atpakaļ laikā, kad nebija vēl iPhone telefonu un fotoattēli netika printēti, izveidosim skaistu kartiņu ar seno dzelzs-zilās drukas tehniku. Ar ķīmiskajām vielām radīto zili balto attēlu ikviens varēs paņemt līdzi uz mājām, lai ierakstītu tajā siltas svētku vēlmes.