Kerkivad värvid

Töötoad
Sissepääs keskusepiletiga
40 min
Vanusele 3+
Toimumisajad
See on töötuba pere kõige pisematele. Avastame, milliste koduste vahenditega saab esimesi kunstiteoseid maalida ning mis juhtub värvidega, kui neid segada. Kusjuures, töötoas valminud kunstiteosed paneme veel ahju kerkima, et maal hiljem mälestuseks koju kaasa võtta.
Ei ole tellitav.
Tegevus ei ole ettetellitav.

Veel töötube

Ahhaa, bakterid!

Proovi kätt tõelise mikrobioloogina! Iga töötoas osaleja saab testida enda valitud pindu veendumaks, kas ala on puhas või käib seal põnev mikroorganismide elu.

Appi, haav!

Pane proovile oma kunstioskused ja kujunda endale võigas haav, mis näeb välja nagu päris!

Õhupallikitarr

Kas oled mõelnud, kuidas töötab akustiline kitarr? Milleks on kitarril keeled? Aga milleks kõlakast?

Õpime žongleerima!

Selles lõbusas töötoas paneme oma aju korralikult proovile - arendame koordinatsiooni, tähelepanu ja reageerimiskiirust. Töötoa lõpuks on osalejatel selged žongleerimise põhitõed ja huvilised saavad kodus treenimist jätkata.

Öäk, lima!

Ühendame lõbu ja teaduse ning sukeldume koos limateaduse maailma!

DNA eraldamine

Eralda enda rakkudest pärilikkusainet (DNA-d), uuri seda oma silmaga! DNA on nagu retsept, mis sisaldab kogu vajalikku infot selle kohta, millised me oleme ja välja näeme.

Ehitame katapuldi!

Pane proovile oma ehitusinseneri oskused ja ehita endale katapult, millega saab ka päriselt laskemoona heita!

Elevandi hambapasta

Kindlasti oled seda eksperimenti meie teadusteatris näinud. Nüüd saad ka ise töötoas ühe vahva vahuplahvatuse korraldada!

Ensüümid - mis need veel on?

Mis on ensüümid? Kus neid leidub ja miks neid vaja on? Mida teeb meie rakkudes ensüüm nimega katalaas? Töötas leiame nendele küsimustele vastused ja uurime, millistest bioloogilistest ainetest ensüüme leida võib.

Hambaharjarobot

Selles töötas saad ehitada hambaharjast vibromootori abil liikuva seadme. Optimeerides mootori ja harjaste asukohta, saab muuta seadme liikumissuunda. Huvitav, kas see robot tuba ka koristaks...?

Jäätiselabor

Uurime, kuidas valmib mõnus külm maius ja teeme ka ise jäätist. Lisaks saad teada, kust jäätis pärit on ja kuidas seda vanasti valmistati.

Jõulujäätis

Kas jäätist peaks sööma vaid suvisel ajal? Kindlasti mitte! Valmistame üheskoos jäise maiustuse, kuhu lisame mõnusaid talvevürtse.

Köögiviljakeemia

Millest saavad köögiviljad oma värvi? Kuidas neid värve viljadest eraldada? Keemialaboris vastame just sellistele põletavatele küsimustele! Lisaks mõnusale kõhutäiele pakuvad köögiviljad ka vahvaid katsevahendeid laborisse!

Kõrgelt kukkumine

Kui tavaliselt lööme köögis muna katki, siis siin töötoas ehitame munale kaitsva kostüümi. Kas muna suudab päästa kohev pehmendus või liuglev langevari? Tule töötuppa ja uuri järele!

Köögiviljapatarei

Me kõik kasutame oma igapäevaelus elektrit, kuid kas sina tead, kust elekter tuleb? Selles töötoas ehitame ise ühe patarei ootamatutest kodustest vahenditest. Mis sa arvad, kas rohkem särtsu annab kartul või kurk?

Koduplanetaarium

Inimesed on alati tähistaevast imetlenud ja arutlenud seal nähtava üle. Millised tähed meile pimedas öötaevas paistavad ja kuidas neist aru saada? Selles töötoas saad oma näpuosavust rakendades valmistada endale lihtsa planetaariumi, millega on väikeses pimedas ruumis võimalik tähistaeva kujutist tekitada.

Kofeiinikristallid

Töötoas eraldame kofeiinitablettidest kofeiini, loome kaunid kristallid ja imetleme neid läbi mikroskoobi.

Koogikeemia

Kas sul on kunagi koogi küpsetamine ebaõnnestunud? Selles isuäratavas töötoas võtame koogiteaduse algteadmisteks lahti ning uurime, kuidas erinevad komponendid mõjutavad koogi küpsemist. Samuti saame oma loomingut maitsta!

Kopsude lahkamine

Selles töötoas uurime kopse väga lähedalt ning õpime anatoomiat lahkamise käigus! Vaatame oma silmaga, kuidas kopsud välja näevad ja millistest osadest need koosnevad.

Lämmastikujäätis

Vaata, kuidas sinu silme all valmib justkui võluväel külm suussulav maius - ja puhta teaduse abiga!

Lõhnade süntees

Mis on ühist kodukeemial ja kommidel? Uurime, millised kemikaalid panevad lõhnama nii puhastusvahendid kui ka kommid. Loome keemialaboris ise erinevaid lõhnaaineid.

Limonatoorium

Kergitame saladuseloori limonaadi ajaloolt ja teeme ka päris Limpa limonaadi! Lisaks uurime, millal valmistati esimene karastusjook ja kuidas saavad mullid limonaadi sisse.

Mängime meeltega

Miks on tundmatuid asju palju hirmsam katsuda ja maitsta? Miks karjuvad lapsed mõned inimesed endast välja viivad? Selles töötoas mängime meeltega - saame vastused neile küsimustele ja avastame enda kohta midagi uut. Töötoas saame proovile panna kõik oma meeled ning ületada hirmu tundmatu ees.

Mikroskoopia

Selles töötoas vaatame pisikesi elukaid väga lähedalt! Näeme oma silmaga, milline on putukate kehaehitus ja teeme selgeks, mis vahe on ämblikel ja putukatel. Lisaks arutame selle üle, miks paljud inimesed neid nii väikeseid loomi kardavad.

Mutrid-poldid selgeks

Me kõik teame lugusid poldist ja mutrist, kuid kuidas need tegelikult toimivad ja mis neil õigupoolest vahet on? Töötoas valmistame kõige noorematele erinevatest kinnitusvahenditest vahva võtmehoidja.

Paberist sild

Milline sild on kõige stabiilsem? Mis on Eesti pikim sild? Millist raskust suudab kanda paberist sild?

Püüame tuult!

Kuidas tekib tuul? Aga kuidas saame tuule meie kasuks tööle panna? Töötoas õpime kõike tuulest - alates selle tekkest ja Eesti tuulerekorditest, kuni selleni, kuidas tuuleveskid ning tuulegeneraatorid toimivad ning millist kasu meie sellest saame. Lisaks meisterdame üheskoos tuulikud, mida iga osaline koduteel lehvitada saab.

Pepperi kummitus

Mida tähendab holograafia? Kuidas luua illusioon, et kujutis hõljub õhus? Selles töötoas saame vastused nendele küsimustele ja ehitame ise seadeldise, millega saab ekraani kohale kujutise tekitada.

Periskoop

Mis see periskoop veel on? Kus seda kasutatakse ja mida sellega teha saab? Selles töötoas meisterdame kahe peegliga nurga taha piilumise vahendi ja uurime, kuidas see töötab.

Pildi ilmutamine

Reisime tagasi aega, kus ei olnud iPhone'i ja pildid ei tulnud printerist ning ilmutame pilte vanaaegse raua-sinitrükk tehnikaga. Räägime ka üldiselt fotograafia põnevast ajaloost ja ilmutamise protsessist tänapäeval. Kemikaalidega loodud sini-valge pildi saab igaüks kingituseks koju kaasa.

Ragulka-lennuk

Kas oled juba lahendanud müsteeriumi, kuidas lennukid lendavad? Aga miks nad üldse õhus püsivad? Selles töötoas saame vastused kõige põletavamatele küsimustele lennukite lendamise kohta.

Raketi lennutamine

Mis paneb raketid lendama? Milline peaks välja nägema üks hea rakett? Töötoas õpime, kuidas panna lihtsa vaevaga rakett õhku tõusma ja mida selleks täpsemalt vaja on. Disainime ise endale raketi ja lennutame seda võimalikult kõrgele!

Särtsu täis kuuseehe

Vahel lähevad juuksed elektrit täis või saad esemetelt särtsu ja eriti palju juhtub seda just talvel. Selles töötoas valmistame ise jõuluehte ja paneme sinna "särtsu" sisse - uurime lähemalt staatilist elektrit!

Südame lahkamine

Saa teada, mida süda üldse teeb, kas südant on võimalik asendada ning kuidas südant elustada. Lisaks saad kontrollida, kui kindlalt hoiab sinu käsi skalpelli südant lahates.

Süsihappegaasirakett

Mis on see reaktiivjõud, mis paneb raketid lendama? Kuidas saaksime kasutada süsihappegaasi, et rakette lennutada?

Seebilabor

Arutame, miks mullide saamiseks tuleb veele seepi lisada ja uurime, kuidas vanasti kodus seepi keedeti. Kõige lõpuks teeme ka ise vahutavat ja hästi lõhnavat seepi!

Silma lahkamine

Saa teada, kuidas töötavad meie silmad ja kellel on maailma suurim silm. Lisaks saad kontrollida, kui kindlalt hoiab sinu käsi skalpelli silma lahates.

Stressist vabaks

Räägime, millised stressipalle ja näpuvidinaid on olemas ja miks nad nii populaarsed on. Iga osaleja saab endale töötoas valmistada meelepärase stressi leevendava vahendi.

Sukelduv kalmaar

Mis on tihedus? Miks laevad ära ei upu? Kuidas kalad sukelduvad?

Suur sula

Kas tead, miks talviti teedele liiva ja soola puistatakse? Kuidas saab kõige kiiremini jääd sulatada? Miks me kasutame talviti lukusula? Kuidas saab miski, mis ei ole soe, jääd sulatada?

Teeme ise vahariiet!

Kui palju pakendiprügi tekitab 1 inimene aastas? Mis on plastiku alternatiivmaterjalid? Mis on mesilasvaha ja kust see tuleb?

Torni ehitamine

Kas oled mõelnud, miks kõrged majad ümber ei kuku? Või kuidas ja millisest õrnast materjalist saaksid sa ise ühe suure torni ehitada? Selles töötoas õpid, kuidas üks stabiilne ja kõrge hoone kerkib ning valmistad ka ise ühe kõrge torni.

Vaakumkamber

Kas oled kunagi mõelnud, kuidas näeks vahukomm välja kosmoses? Kas vaakum üldse muudab esemete kuju?

Võidusõiduauto ehitamine

Kas oled mõelnud, milline on kõige kiireim auto? Mis mõjutab auto kiirust - voolujooneline kere, rataste suurus või hoopis midagi muud? Selles töötoas ehitad endale ühe kiire võidusõiduauto.

Vedelike virn

Mis on tihedus? Kuidas mõõdetakse tihedust? Mis ühikutega seda mõõdetakse?

Veri rõhu all

Kas sina tead, mida näitab inimese vererõhk ning kuidas seda mõõta? Kuidas töötab vererõhuaparaat ja stetoskoop?

Šokolaadilabor

Saa osa šokolaadi värvikast ajaloost ning tutvu selle maiuse koostisosade ja valmistamise saladustega. Lisaks saad ka ise valmistada ja maitsta kõige ehedamat, suussulavat šokolaadi!

Unustatud jäljed

Oled sa kunagi mõelnud, kuidas jäljendid tekivad? Ja mida üks või teine jäljend meile näidata võib? Unustatud jäljendite töötoas avastame erinevate jäljendite põnevat maailma.