IT Akadeemia ja inseneriakadeemia arendamine kutse-, üld- ja huvihariduses, projekt nr 2021-2027.4.04.24-0004

Aastatel 2025-2029 on AHHAA partneriks üle-riigilises Inseneriakadeemia projektis, mille raames tegeleb AHHAA MATIK-valdkonna huvihariduse maastiku korrastamisega, vedades eest MATIK huvihariduse raamõppekava välja töötamist koostöös MATIK-valdkonna huvikoolide, huviringide ja ekspertidega.

Inseneriakadeemia raames:

  • töötatakse välja MATIK huvialade õppekava kontseptsioon ja raamõppekava, mis on aluseks MATIK huvialade õppekavade koostamisele. Kontseptsioon sisaldab põhimõtteid MATIK õppekava koostamiseks, näiteks väljundipõhisus, ühilduvus üldharidusõppega, võimalikud õpiteede kirjeldused jms. Lisaks sisaldab õppekava kontseptsioon rakendamisepõhimõtted nagu ettevõtete kaasamine õppe läbiviimisesse.  
  • piloteeritakse MATIK huvialade õppekavade kontseptsiooni ja raamõppekava MATIK huvialade õppekavade loomisel ning väljatöötatud õppekavade rakendamisel vähemasti ühes MATIK huvialasid pakkuvas asutuses. Huvikoolidele ja teistele võimalikele MATIK huvialade õpet pakkuvate asutuste või ettevõtete meeskondadele ja huvihariduse õpetajatele korraldatakse koolitusi ja seminare loodud põhimõtete ja raamõppekava rakendamiseks.
  • kaardistatakse MATIK huvialade õpetajatele tööks vajalikud oskused ja teadmised ning sellele tuginedes koostatakse täienduskoolituskursus(ed) MATIK huvialade õpetajatele. Väljatöötatud koolitust piloteeritakse vähemalt 20 osalejaga.  

Huvihariduse MATIK õppe arendustegevustesse kaasatakse MATIK huviharidust pakkuvate asutuste, õppeasutuste, ettevõtete, ülikoolide, Haridus- ja teadusministeeriumi esindajaid ja teisi eksperte. 


Inseneriakadeemia tegevusi kutse-, üld- ja huvihariduses viiakse ellu Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondi programmi „IT Akadeemia ja inseneriakadeemia arendamine kutse-, üld- ja huvihariduses“ raames ja koordineeritakse Haridus- ja Noorteameti poolt (https://harno.ee/inseneriakadeemia).

Eesmärk on suurendada kutseõppe lõpetajate vastavust tööturu vajadustele inseneeria ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate valdkondades ning suurendada inseneeria valdkonna populaarsust.

Tegevuste tulemusena kasvab toetatavates valdkondades kutseõppe tasemeõppes õppijate arv, väheneb väljalangevus ning lõpetajate teadmised ja oskused on kooskõlas tööandjate ootustega ning üldhariduskoolide õppijad on teadlikumad oma õpivalikute tegemisel.

Tegevuste periood on 01.06.2023-31.12.2029, kogumaksumus 24 763 600 EURi.